04 02 2013

demirciliğin öyküsü

 

Demirciliğin Öyküsü Medeniyetin Öyküsüdür
2008-04-18 22:40:00

 

Demirciliğin Öyküsü Medeniyetin Öyküsüdür

İnsanlık tarihinde de Türk tarihinde de demircilerin toplumdaki yeri özeldir. Mesleğin  piri Davut Peygamberdir. Demirci çoğu kez bilge ve yol gösterici olarak karşımıza çıkar tarih sayfalarında.

Demirciliğin öyküsü medeniyetin öyküsüdür. Medeniyet bir demirci ustasının elindeki çekiç darbeleriyle şekillendi.  keskin kılıç oldu bir yiğidin elinde zafer için, orak oldu bir çifçinin elinde arpa için buğday için ve dağı eritti bir usta hürriyet  için destan oldu

 

Selçuklu ve Osmanlı dönemleri  Türk demir sanatının zirve dönemleridir

Ancak Osmanlının son , cumhuriyetimizin ilk yıllarındaki öncelikli ihtiyaçlar bu alandaki sanatsal çalışmaların geri planda kalmasına sebep oldu .  Az sayıda sanatkarın ısrarıyla Türk mimarisinin vazgeçilmez unsurlarından biri oldu tekrar.

 

Dekoratif demircilik yada güncel tanımla Ferforje; demirciliğin en zor branşlarından biridir. Her meslekte olduğu gibi bu mesleği de İcra edebilmek  için demirciliğin tüm alanlarında ustalık, belirgin bir tarz, tasarım kabiliyeti ve esnaflık terbiyesi gibi önemli kriterlere sahip olmanız gerekmektedir.

Vurulan her çekiç parmak izi gibidir,  her figürün bir anlamı olmalıdır tasarımınız yapının genel mimarisiyle ve kullanıcısının kişiliğiyle uyumlu olmalıdır.

 

İşte geçmişten günümüze kültür mirası olarak devraldığımız sanat eserleri bu kriterlerle üretilmiştir. Ancak bu kriterlerle üretilen eserler geleceğe miras bırakılabilir.

 

Ben  sanat icra ediyorum mantığıyla hareket  ederek fahiş fiyatlar talep etmek veya fiyatını demirin kilosuyla orantılamak  uzun bir aradan sonra tekrar hayat bulan bu sanat alanını yok etmekten başka bir işe yaramaz

Biz Savaşlar Ferforje olarak çalışmalarımızı bu anlayışla sürdürüyor Yurt içi ve Yurt dışında yapmış olduğumuz işlerle mesleğimizin ve Türk sanatkarlığının temsiline önemli katkılar sağladığımıza inanıyoruz.1978 yılında kurulan aile şirketimizi kurumsallaştırarak yarınlara miras bırakmayı hedefliyoruz

idris savaş 2008

0
0
0
Yorum Yaz